Çalışma Saatleri: 09:00 - 18:00
Whatsapp: +90 533 010 40 10

BAKIM HASTASI POZİSYON VERME

BAKIM HASTASI POZİSYON VERME

Yatağa bağımlı hastanın iyileşmesine yardım etmeden önce mevcut durumunu korumak ilave problemlerle hastalığın daha kötüye gitmesini engellemek ilk amacımız olmalıdır

Felçli ya da yatağa bağımlı hastaya pozisyon vermeden önce yapılması gerekenler:

• Hastanın günlük temizlik bakımları; ağız, göz, ayak, el, genital bölge ve makat, vücut bakımları ihmal edilmemeli ve her gün yapılmalıdır.

• Yatağa bağımlı hastaların yatakta yatırılır pozisyonuna göre en fazla basınç altında kalan kısımları, uç bölgeler yani yatağa ilk değen kısımlardır. Bunlar başın arkası, kürek kemiklerinin üzeri, kalça kemiğinin yan tarafları, topuklar, bilekte yan taraftaki kemik çıkıntılarının üzeri, dizin yan tarafları ve kulaklardır. Yatak yaraları yani dekübit ülserleri en fazla bu bölgelerde oluşmaktadır. Bu bölgeleri basınç altında kalmaktan korumamız gerekmektedir

• Hastanın giysileri yumuşak, kuru, dikiş yerleri ince olmalıdır. Hastayı terletmeyen türde çamaşırlar seçilmelidir.

• Hastanız hiç hareket edemiyorsa mutlaka 2 saatte bir pozisyonu değiştirin.

 • Hastanızı felçli tarafına doğru yatırdığınız zaman 20 dakikadan fazla bu pozisyonda tutmayın. His kaybı olduğu için bu bölge 20 dakikadan uzun süre basınç altında kalmamalıdır.

• Hastaya pozisyon verirken kesinlikle hastayı çekiştirmeyin ve sürüklemeyin. Altına sereceğiniz çarşaf yardımıyla döndürebilirsiniz. Eğer hastayı çekiştirirseniz ve sürüklerseniz en basit olarak cildini tahriş edersiniz. Hastanız hissetmediği için kendini koruyamaz incinme, çıkık ve kırıklara neden olabilirsiniz. Bu yüzden mutlaka çarşaf yardımıyla pozisyon verin. Bu hastanın yatak çarşafı dışında ara çarşafı diye adlandırılan ayrı bir çarşaftır.

• Hastaya pozisyon verirken felçli vücut tarafındaki kolundan, omuzundan, bacağından çekmemelisiniz,

Felçli Hasta Pozisyon Şekilleri:

1. Sağ yan yatış pozisyonu

2. Sol yan yatış pozisyonu

3. Sırt üstü yatış pozisyonu

4. Yüz üstü yatış pozisyonu

5. Yüz üstü hafif yan yatış pozisyonu

6. Yarı oturur pozisyon

7. Oturur pozisyon