Çalışma Saatleri: 09:00 - 18:00
Whatsapp: +90 533 010 40 10

TRAKEOSTOMY BAKIM/DEĞİŞİM VE EĞİTİMİ

TRAKEOSTOMY BAKIM/DEĞİŞİM VE EĞİTİMİ
Trakeostomi, bazı akut ve kronik hastalıklar veya patolojik nedenlerden dolayı, solunum güçlüğü durumlarında, solunumu desteklemek ve hava yolu açıklığını sağlamak amacıyla; cerrahi bir yöntemle lokal ya da genel anestezi altında boyundan soluk borusuna bir delik açılarak, hava yolu açıklığının sağlanması işlemidir. Trakeostomi kanülü değişimi ise, hava yolu açıklığını sağlayan dış aparatın uzman bir hekim tarafından değiştirilmesi işlemidir.
Trakeostomi kişinin durumuna bağlı olarak, geçici veya kalıcı olabilir.
Trakeostomi, ilk açılacağı zaman hastanede, yoğun bakım /anestezi hekimi tarafından cerrahi bir işlem ile açılır. İlk kez yapılacak trakeostomi açılması işlemi evde yapılmaz.
Hasta trakeostomi açılıp eve taburcu olduktan sonra, trakeostomi kanülü denen asıl boğaza giren parça, belli periyodlarda, steril koşullarda; evde sağlık ve bakım hizmetlerinden sağlanacak bir yoğun bakım/anestezi hekimi ve hemşire desteği ile değiştirilmelidir. Trakeostomi kanülünün günlük bakımları hasta yakınları tarafından belli periyodlarda uygun dezenfeksiyon yöntemleriyle yapılmalıdır.

Detaylı bilgi için 0533 010 40 10